Sıkça Sorulan Sorular

Eğitim programına kimler katılmalı?
-Antrenörler (Özellikle Gençlik Geliştirme Ligleri) -Futbolcular (hali hazırda futbol oynayan veya geçmişte oynamış) -Üniversite Öğrencileri (Özellikle BESYO öğrencileri) -Öğretim Elemanları (Araştırma Görevlisi, Öğretim Görevlisi, Yrd. Doçent, Doçent ve Profesörler) -Beden Eğitimi Öğretmenleri -Scoutlar -Antrenörler Birliği Üyeleri -GSGM Kadroları -Spor Habercileri -Spor Fotoğrafçıları -Spor Kameramanları -Sportif TV Program Yapımcıları -Kısaca futbola ilgi duyup kendini scouting dalında geliştirmek isteyen herkes
Ücreti Nedir?
Üniversite öğrencileri & öğretim görevlileri – %20 indirimli KDV dahil 600 TL (90 Euro karşılığı) TÜFAD üyesi antrenörler – %20 indirimli KDV dahil 600 TL (90 Euro karşılığı) Basın Yayın Endüstrisi çalışanları – %20 indirimli KDV dahil 600 TL (90 Euro karşılığı) Diğer: KDV dahil 800 TL (120 Euro karşılığı)
Eğitim programında sınav var mı?
Evet. Gün sonu 30 soruluk bir test sınavı uygulanacaktır.
Sınav geçme notu nedir?
Sınav geçme notu yoktur. Ama tüm alınan sonuçlar 100 üzerinden değerlendirilecek ve sertifika üzerine yazılacaktır.
Katılım sertifikam ne zaman elime ulaşır?
Sertifikanız kursu bitirdiğiniz günün sonunda size teslim edilecektir.
Eğitim Programını kim düzenliyor?
Eğitim programını Gelibolu Uluslararası Ticaret Temsilcilik & Organizasyon Ltd. Şti. (guttobizLab) düzenlemektedir
Temel eğitimin süresi ne kadar?
Eğitim programı süresi 8 saattir. İnteraktif bir ortamda yapılacağı için süre uzayabilmektedir.
Kaç tane seviye var?
Eğitim programının ilk seviyesinden sonra talebe göre ileri seviyeler düzenlenecektir.
Eğitim Programını kim düzenliyor?
Eğitim programını Gelibolu Uluslararası Ticaret Temsilcilik & Organizasyon Ltd. Şti. (guttobizLab) düzenlemektedir
Ödeme seçenekleri nelerdir?
EFT/Havale yöntemi ile ödeme yapabilirsiniz.
Ücret öderken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Havale ya da EFT ödemelerinde açıklama bölümüne mutlaka adınızı yazınız. Ödeme yaptığınızı [email protected] adresine email atarak bildirdiğinizde üyeliğiniz aktive edilecektir. Faturanız, sertifikanızla birlikte eğitim sonunda size verilecektir. Yanlış ya da mükerrer yapılan işlemlerin iptal veya iadesi için 0216-3439669 nolu telefonu arayabilir veya [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz
Eğitim programına giren kişileri kulüplerin veya menajerlerin görme ve bilgilenmesi durumu var mı?
Eğitim programı sitesinin DATABANKASI bölümünde eğitim programlarına katılan kursiyerlerimizin listesi eğer kendileri kabul ederse yer alacaktır. Kursiyerlerimizle temas kurmak isteyen takım ve menajerler guttobizLab ile kontak kurmak sureti ile katılımcılarımızla temasa geçebilmekteler.
Ben futbolcu temsilcisiyim. Benim için bu kursa katılmanın faydası nedir?
Transferler artık yepyeni yöntemlerle yapılmakta. Oyuncular artık kasetlerden görülen en iyi seçilmiş görüntülerle alınıp satılmıyor. Kulüplerin bir çoğu scouting departmanlarına sahip. Bu departmanların büyük çoğunluğu oyuncu izleme platformları kullanıyor. Dolayısı ile artık takımlar satın almak istedikleri oyuncuların bütün maç görüntülerini seyredebiliyor. Bu platformlarda bütün maç görüntüleri oyuncuların bir maç içerisinde yaptığı bütün hareketleri tek tek gösterebiliyor, scoutlar anında performans değerlendirmelerinde bulunabiliyorlar. Günümüz FIFA lisanslı oyuncu temsilcileri de artık bu teknolojileri öğrenmek ve hatta uygulamak zorunda. Artık oyuncu datalarını karşılaştırarak yapmak zorunda kalınan bir trend başladı. Rakamlar olayın tamamen içinde. Bunun içinde scouting operasyonunu tanımaları ve en az alıcılar kadar da anlamaları gerekiyor ki bu sistemleşmeden geri kalmasınlar. Kursa katılacak futbolcu temsilcileri aşağıdaki konularda profesyonelleşecekler: • Teknik direktörler gibi DÜŞÜNEBİLME, • En iyi ve en yaygın dünya teknolojilerini kullanarak, en iyi oyuncu sunumlarını HAZIRLAMA, • Rakamlar ve görüntülerle oluşan istatistiki raporlarla kurulan KOMÜNİKASYON, • Oyuncuların gerçek anlamda performansını YANSITMA, • Alıcıları en mükemmel şekilde ETKİLEYEBİLME, • Diğer oyuncu menajerleri ile geleceğe yönelik anlaşma FIRSATLARI.
Ben antrenörüm/antrenör adayıyım. Neden bu kursa katılmalıyım?
Oyuncu seçimini en iyi şekilde yapabilen teknik direktörler takımlarına başarıyı getirmekte. Günümüzde artık takımlar arasında çok büyük farklar yok. Futbolda teknoloji kullanımı inanılmaz boyutlara erişti. Nedeni de farklılık yaratarak daha iyi incelemelerde bulunabilmek ve oyunculara neyin doğru neyin yanlış olduğunu görüntülü olarak ispat edebilmekten geçiyor. Oyuncu seçimi içinde artık dünya standartlarında platformlarda mütemadiyen maç seyretmek ve bu sayede hem Türkiye’den hem de yurt dışından oyuncu takip etmek bir zaruret. Wyscout platformu bu işi yapmakta. Ve bu yüzden de Wyscout kursumuzun destek partnerlerinden birisi. Scouting ilmi Türkiye’de maalesef halen anlaşılamamış bir durumda. Dünya standartlarını öğrenip bu işin temellerini kavramak gerekiyor. Scouting operasyonunda bilgisayar teknolojileri çok önemli bir yer tutuyor. Kursumuzda Comparisonator platformu kullanılmakta. Hedefleri büyük olan teknik kadroların artık Avrupa standartlarında operasyonları öğrenmeleri gerekir ki, bu şekilde Avrupa’ya teknik direktör, antrenör ve scout ihracatı yapabilelim. Bu sistemlere entegre olabilirsek yurt dışından ülkemizde scout arayan ünlü takımlara da servis verme imkanına sahip olabileceğiz. Kursa katılacak antrenör/teknik direktörler aşağıdaki konularda bilgilenecekler: • Uluslararası ortamda en yaygın, en pratik ve en kolay anlaşılan scouting prensiplerini ÖĞRENME, • En iyi oyuncuyu en kolay şekilde seçme sistemini KAVRAMA, • Bir scouttan ne bekleneceğini BİLME, • Uzun vadeli oyuncu izleme sistemini futbol takımı hiyerarşisinde TANIMA, • Futbolcular hakkında en iyi kararları vererek mükemmel SEÇİMLER YAPMA, • Scouting departmanının ilk temellerinin atılması ve SİSTEMLEŞME.
Ben yöneticiyim. Niçin scouting sertifika programına katılayım?
Ülkemizde yöneticilerimiz için pratiğe yönelik ve gerçek hayata entegre edilebilecek türde futbol endüstrisi eğitim programları yaygın değildir. Transferler de genelde hep geleneksel yöntemlerle yapılır. Artık transferleri yaparken dünya standartlarında scouting işlemlerinin öğrenilmesi ile isabetli transferler zamanına geçilmiştir. Dünya bir kriz ortamında olduğu için transfer trendleri genç yaşta oyuncu bulma, kulübün durumuna göre bu oyuncuları aynı zamanda büyük kulüplere pazarlayarak gelir elde etme yönündedir. Scouting aynı zamanda oyuncuların dışarıya satışını da düzenleyen bir sistemi beraberinde taşır. Yöneticilerimiz isabetli transferlerin nasıl daha iyi yapıldığını, içerideki yıldızların dışarıya yansıtılması mekanizmasını, scoutların ve scouting departmanlarının nasıl çalıştığını ve günlük olarak bu kişilerin neler yaparak mükemmeliyete ulaştıklarını görecekler. Kursa katılacak yöneticiler aşağıdaki konularda bilgilenecekler: • Uluslararası transferlerde scoutluk müessesinin başarıya ETKİSİ, • Scoutların ve scouting departmanlarını çalışma şartlarının ÖĞRENİLMESİ, • İstatistiki ve görüntülü scout raporlarının İNCELENMESİ, • Yurt dışı transfer standartlarının Türkiye’ye ENTEGRASYONU.
Ben akademisyenim. Niçin bu kursa katılmalıyım?
Akademisyenler ile futbolcu kökenliler arasında ‘Alaylı’ ‘Mektepli’ çekişmesi aslında futbolun global sorunlarından birisi idi. Çünkü çok gelişmiş ülkelerin haricinde hem futbolcu olmak, hem de üniversite tahsili almak çok zor bir olaydı. Ama dünyada total futbol operasyonunda artık bilgisayar ve teknoloji kullanımı hatırı sayılır derecede artmaya başladı. Bu da özellikle Avrupa’da akademisyenlerin futbolun daha çok içine girmesine yol açtı. Ülkemiz akademisyenlerinin de futbol kökenli teknik kadrolar ve yöneticiler ile daha da iyi ortamlarda birlikte çalışması için, Avrupa standartlarında yetenek seçimi olayını yöneten scouting prosedürlerini pratik ortamda kavramaları gerekmekte. Türkiye’yi baz alırsak üniversite kökenli futbol profesyonellerinin pek transfer ortamlarında bulunmadıklarını, hatta uzakta kaldıklarını görürüz. Halbuki akademisyenlerin oyuncu menajerlerini ve transfer prosedürlerini daha iyi bilmesi, scouting prensiplerini yakından takip etmesi total ülke futbolumuza kazanç getirecektir. Bu yüzden akademisyenlerin kurslarımıza katılmasının zaruri bir ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz. Onların aynı zamanda uluslararası networking yaparak, yabancı ülkelerden gelen teknik kadrolara kendilerini tanıtıp yeteneklerinin fark edilmesini sağlamaları gerek. Kursa katılacak akademisyenler aşağıdaki konularda fayda sağlayacaklar: • Total Scouting operasyonunun bilimsel bir gözle takip edilerek pratik öğrenime ENTEGRE EDİLMESİ, • Scoutların ve scouting departmanlarını çalışma şartlarının ÖĞRENİLMESİ, • İstatistiki ve görüntülü scout raporlarının İNCELENMESİ, • Yurt dışı transfer standartlarının Türkiye’ye ENTEGRASYONU, • Uluslararası ortamda en yaygın, en pratik ve en kolay anlaşılan scouting prensiplerini ÖĞRENME, • En iyi oyuncuyu en kolay şekilde seçme sistemini KAVRAMA, • Uzun vadeli oyuncu izleme sistemini futbol takımı hiyerarşisinde TANIMA.
Ben öğrenciyim. Niçin bu kursa katılmalıyım?
Devamlı değişen ve teknolojik olarak hızla ilerleyen global futbol dünyasında artık özellikle üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Bölümlerinden (BESYO) mezun öğrencilere sık sık rastlanmakta. Avrupa trendleri incelendiğinde bu öğrenci grubunun sıkça scout ekiplerinde yer almaya başladığı gözlemlenmekte. Türkiye baz alındığında son derece teknolojiye yatkın bir genç neslin yetiştiği de izlenmekte. Fakat buna paralel olarak özellikle yaş düzeyi yüksek teknik kadroların teknoloji konumu ile zıt bir konumda olduğu gerçeği de anlaşılmakta. Bu da jenerasyonlar arasında bir uçurum yaratmakta. Bu yüzden gelecekte sportif öğretmenlerimiz ve futbol antrenörlerimiz olacak olan BESYO öğrencilerimizin yetenek seçimini yöneten scoutluk müessesesinin temellerini daha öğrenci iken öğrenmesi çok önemli. BESYO’lar da öğrenim gören genç arkadaşlarımızın aynı zamanda erken yaşta yurt dışından gelen teknik kadro ve yöneticilerle de tanışma ortamlarına girmesi onların ufuklarını açacak ve yetiştirdikleri öğrencilere daha da faydalı bir konuma girmelerine yardımcı olacaktır. Bu yüzden kurslarımızda en çok görmek istediğimiz katılımcı kitlesini onlar oluşturmaktadır. Kursa katılacak öğrenciler aşağıdaki konularda fayda sağlayacaklar: • Scouting ilminin dünyada nasıl yapıldığını ÖĞRENECEKSİNİZ, • CV’niz GÜÇLENECEK, • Kariyerinize ARTI DEĞER KATILACAK, • Yurt dışında bu konuda iş bulmanız uluslararası onaylı katılım sertifikanız olduğundan daha da KOLAYLAŞACAK, • Yetenek seçiminin nasıl yapıldığını KAVRAYACAKSINIZ, • Teknoloji ve bilgisayar kullanımının futbolla birleşmesini anlayarak İVME KAZANACAKSINIZ.
Scoutluk bir meslek gurubu mu? Önemi nedir?
Evet, scoutluk dünyada bir meslek gurubu. Bu müessese dünyanın sporda ileri ülkelerinde teknik direktörlükten sonra en önemli meslek bölümünü oluşturmakta. Fakat bütün teknik kadrolarda scoutluk sertifika programlarına katılarak kendilerini geliştirmekte. Çünkü scoutluğun gerçek anlamda ne olduğunu öğrenen antrenörler, en iyi scoutları da seçme yeteneğine bu şekilde sahip olacaklar, bireysel oyuncu scouting’inde başarıya ulaşarak başarılı transferlere imza atacaklar. Yetenek seçiminin bir sistem içerisinde ve en yüksek teknolojik programlarla yapılması, uzun vadede bilgisayar desteği ile ilerletilmesi bir ülkenin sportif gelişmesi ile direk olarak bağlantılı. Kısacası önemi çok büyük.
Neden bu eğitim programına katılmalıyım?
Transfer işlerini yürüten FIFA lisanslı futbolcu menejerleri nasıl bir standarda bağlı ise, çok yakın bir gelecekte oyuncu izleme ve yetenek keşif programlarını yöneten scoutlarda bir standarda girmek zorunda kalacaklar. Bu standardın ilk başlangıç noktası olarak bu eğitim programına katılmayı tavsiye ediyoruz.
Üyelik başvurusunu başkası benim yerime yapsa sertifikayı ben alabilir miyim?
Hayır alamazsınız. Sertifika sadece üye başvurusunu yapan kişiye verilmektedir. Bu nedenle üye başvurusunu, sertifikayı alacak kişinin yapması gerekmektedir.